Książki były w moim życiu od zawsze. Jednym z pierwszych przeczytanych przeze mnie słów był “Potop” z okładki tejże książki (nie, samego Potopu wtedy, jak i właściwie nigdy, nie przeczytałam). W wieku lat pięciu dyktowałam mamie fragmenty bardzo elokwentnej literatury pięknej do jej pracy magisterskiej. W czwartej klasie pochłonęłam całego Harrego Pottera i dziesiątki innych książek. Od 11 roku życia mniej więcej raz na rok czytam trylogię o Władcy Pierścieni. Tak, nie jestem normalna, ale to już wiemy.

Kilka lat temu przeczytałam setki młodzieżówek i powieści fantasy, bo książki były dla mnie przede wszystkim rozrywką. One też wiele mnie nauczyły, ale to nie o nich jest ten tekst. W ostatnich latach przypadkiem pochłonęłam kilka książek, które naprawdę mnie zmieniły. Światowy dzień książki wydaje się być całkiem sensownym momentem na podzielenie się nimi z Tobą.

Dla Twojej wygody zamieściłam linki do polskich sklepów (do Ceneo) i angielskiego, który ma darmową wysyłkę dla całego świata (BookDepository). Tego drugiego naprawdę nie trzeba się bać, książki są mega tanie i docierają w tydzień. 🙂 

Photo by Tom Hermans on Unsplash

Photo by Tom Hermans on Unsplash

Twórcza kradzież

Nie sądziłam, że niepozorna kwadratowa książeczka podejrzanie przypominająca jakiś poradnik może podarować mi komfort tworzenia, około setki nowych pomysłów i 6 stron A4 notatek. A jednak.

“Draw the art you want to see, start the business you want to run, play the music you want to hear, write the books you want to read, build the products you want to use – do the work you want to see done.” – Austin Kleon

Jakkolwiek cheesy by to nie brzmiało, to jest książka dla każdej osoby, która chce być kreatywna lub chce mieć mniejszy opór przed tworzeniem.

polski sklep | angielski sklep

Ciałopozytywność

To jest najważniejsza książka, jaką przeczytałam w czasie mojego leczenia zaburzeń odżywiania. (Yep, been there, done that. Może kiedyś o tym napiszę.) Jest najważniejsza dlatego, że nie zawiera samych pustych (choć ważnych!) haseł pokroju “kochaj siebie!1!!11”. Ona tłumaczy jak wielkim przemysłem jest wmawianie ludziom, że z ich wyglądem jest cokolwiek nie tak. Wyjaśnie też jak tak naprawdę działa nasze ciało.

“Hating our bodies is something that we learn, and it sure as hell is something that we can unlearn.” – Megan Jayne Crabbe

polski sklep | angielski sklep

Szkoły naprawdę nie działają

Mogę to czuć, mogę tak myśleć, ale przeczytanie książki duńskiego pedagoga i terapeuty o światowej renomie daje pewien komfort i zmniejsza uczucie osamotnienia. Daje też narzędzia do zrozumienia dlaczego tak jest – oraz co można z tym zrobić. Jest też świetną rzeczą do podsuwania osobom “niereformowalnym”, które o wadach obecnego systemu i możliwych alternatywach nie chcą nawet słuchać.

 

“Nie można pouczać ludzi na temat ich własnego życia, można im tylko w ich życiu towarzyszyć.” – Jesper Juul

polski sklep | angielski sklep

A może inaczej

Jedna z niewielu powieści na tej liście, napisa przez bardzo młodą autorkę, która nie musi wyobrażać sobie, jak to jest mierzyć się z edukacyjnymi rozterkami, bo sama niedawno przez to przeszła.

“Everyone’s different inside their head.” 

To książka o… studiach, podcastach, platonicznycznych miłościach, absurdalnych wyobrażeniach i szokująco realnej rzeczywistości młodych ludzi. Ja znalazłam tam siebie, myślę, że wiele innych osób również mogłoby to zrobić.

“It must be useful to be smart,” she said and then laughed weakly. She glanced down and suddenly looked very sad. “I’m like, constantly scared I’m going to be a homeless or something. I wish our whole lives didn’t have to depend on our grades.” — Alice Oseman

polski sklep | angielski sklep

Magia przekładu

Ta książka zrobiła mi dwie rzeczy: skłoniła do zostania tłumaczką i zafascynowała życioresm Ireneusza Kani. Szerzej pisałam o niej tutaj.

(…) już jako młody chłopak dbałem o to, by jak najmniej czasu marnować. Każdy z nas marnuje nieprawdopodobną ilość czasu! Przy czym za marnowanie czasu nie uważam na przykład chwil lenistwa, włóczenia się przez wiele godzin po lasach czy polach, bo to robiłem i do dzisiaj robię. Zmarnowany czas to czas stracony na głupoty, na idiotyczne rozrywki, na bezpłodne rozmowy z – delikatnie mówiąc – średnio inteligentnymi ludźmi, na mnożenie nieciekawych kontaktów towarzyskich i podtrzymywanie ich z fałszywego poczucia lojalności. – Ireneusz Kania

polska edycja | angielski sklep

Historie wewnątrz historii

Do pewnego momentu życia czytałam głównie młodzieżówki, fantasy, lektury i książki, które znalazłam na półce mamy. Italo Calvino tą książką sprawił, że pokochałam Literaturę – tę przez wielkie “L”. Czyta się to niesamowicie lekko i przyjemnie, jednocześnie wchodząc na obszary świadomości, których się zazwyczaj nie odwiedza. Warto. Po prostu. To moja ulubiona książka.

Zabierasz się do czytania nowej powieści Italo Calvina „Jeśli zimową nocą podróżny”. Rozluźnij się. Wytęż uwagę. Oddal od siebie każdą inną myśl. Pozwól, aby świat, który cię otacza, rozpłynął się w nieokreślonej mgle. Drzwi lepiej zamknąć: tam zawsze gra telewizor. Powiedz im to od razu: Nie, nie chcę oglądać telewizji! Podnieś głos, inaczej cię nie usłyszą:Czytam! Nie chcę, aby mi przeszkadzano! Może cię nie usłyszeli przy całym tym hałasie, powiedz głośniej, krzyknij: Zaczynam czytać nową powieść Italo Calvina! A jeśli nie chcesz, nic nie mów, miejmy nadzieję, że zostawią cię w spokoju.

polska edycjaangielski sklep

Sztuka proszenia

Nie lubiłam prosić. Nie lubiłam przyznawać, że nie umiem czegoś zrobić. Nie chciałam oddawać komuś nade mną władzy. Proszenie sprawiało, że czułam się słaba. Potrzebowanie czegoś sprawiało, że czułam się zależna. Amanda wywróciła mi mózg na drugą stronę.

“Asking for help with shame says:
You have the power over me.
Asking with condescension says:
I have the power over you.
But asking for help with gratitude says:
We have the power to help each other.
 — Amanda Palmer

Przy okazji jest ona doskonale zaznajomiona z magią syndromu oszusta. Znalazła też kilka sposobów na radzenie sobie z nim.

“The Fraud Police are the imaginary, terrifying force of ‘real’ grown-ups who you believe – at some subconscious level – are going to come knocking on your door in the middle of the night, saying: We’ve been watching you, and we have evidence that you have NO IDEA WHAT YOU’RE DOING. You stand accused of the crime of completely winging it, you are guilty of making shit up as you go along, you do not actually deserve your job, we are taking everything away and we are TELLING EVERYBODY.”

polskie sklepy | angielski sklep

Na koniec

Wszystkie te książki w jakiś sposób na mnie wpłynęły i sprawiły, że jestem tu, gdzie jestem. Oczywiście, jest takich znacznie więcej, ale zachowam je na inną okazję. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie i że one również w jakiś sposób Cię zmienią. Tymczasem: pozwól mi zaspokoić moją własną ciekawość.

A jakie książki zmieniły Ciebie?  

PS Swoje książkowe poczynania na bieżąco dokumentuję na Goodreads, zapraszam do obserwowania mnie tam i dyskutowania o książkach. 

PS2 O najzwyczajniej w świecie dobrych powieściach też napiszę. Daj mi moment.