Dwa tygodnie temu spytałam osoby obserwujące mnie na Instagramie, czy zainteresowałby je wpis o książkach o seksie, seksualności i anatomii. Ponad 300 osób zagłosowało za powstaniem tego wpisu, kolejnych kilkadziesiąt wysłało mi wiadomości na temat tego, jak bardzo tego potrzebują. Postanowiłam więc potraktować temat jeszcze szerzej i podzielić się z Wami wszelkimi znanymi mi źródłami, którym ufam i które są po prostu ciekawe. Tak się złożyło, że znam ich naprawdę sporo. Dlaczego? Między innymi ze względu na to, że w MamyGłos prowadzimy warsztaty edukacji seksualnej, więc muszę po prostu nieustannie poszerzać swoją wiedzę, ale też dlatego, że tych pozycji pojawia się coraz więcej i  są one coraz lepszej jakości.

Dzieje się to trochę pod prąd względem obecnej sytuacji politycznej w naszym kraju i powszechnemu przekonaniu, że edukacja seksualna równa się seksualizacji. Tak naprawdę wielokrotnie udowadniano już, że nic nie szkodzi ludziom bardziej niż brak dostępu do wiedzy. Moje osobiste doświadczenia mówią mi to samo. I choć hakuję edukację, unikam szkoły i podręczników, ogromnie doceniam dobrze podaną wiedzę.

ENJOY & EDUCATE YOURSELF! ♡

Książki

Radości z kobiecości, czyli wszystko o zarządzaniu narządami

Mam wrażenie, że to jedna z bardziej wyjątkowych książek wydanych ostatnimi czasy w Polsce. Nie patyczkuje się z odbiorcami, samą okładką jasno daje do zrozumienia o czym będzie mówić. Podejrzewam, że czytanie jej w komunikacji miejskiej może wymagać pewnej dawki odwagi, przynajmniej dopóki całkowicie nie obalimy tabu, które okala seksualność.

Tytuł tej książki tak naprawdę wszystko tłumaczy. Choć niekoniecznie jest to książka wyłącznie dla dziewczyn, skupia się na wszystkich kolejnych aspektach kobiecej biologii. Warto.

Ona ma siłę

To jest TA książka. Ta, którą absolutnie wszyscy powinni przeczytać, niezależnie od wieku czy płci. Napisana przez seksuolożkę, badaczkę i wykładowczynię, opiera się na masie badań naukowych i zajmuje się głównie obalaniem mitów. Jeśli kiedykolwiek przez głowę przemknęła Ci myśl “czy ze mną jest coś nie tak?” to ta książka tym bardziej jest dla Ciebie.

Life-changing. Jak to powiedziała Nat, w czasie lektury czytelnik wielokrotnie doświadcza uczucia “DLACZEGO NIKT MI WCZEŚNIEJ O TYM NIE POWIEDZIAŁ?!”

PS To, że książka opiera się na badaniach naukowych nie oznacza, że jest nieprzystępna lub “akademicka”. Czyta się ją dobrze, właściwie wyważono w niej ilość luźniejszych historii i konkretnych informacji.

Sex Plus: Learning, Loving, and Enjoying Your Body 

Czyli książka autorstwa Laci Green, którą HarperCollins udostępniło mi do recenzji. Ma premierę za trzy miesiące i na razie można zamówić ją wyłącznie w przedsprzedaży. Warto to jednak zrobić, bo to naprawdę przyjemna, przyjazna i merytoryczna pozycja. Od pozostałych na tej liście odróżnia się tym, że ma oddzielne rozdziały na temat różnych form przemocy oraz zdrowych i niezdrowych związków – co uważam za naprawdę wartościowe. Jednocześnie autorka nie przyjmuje tu pozycji mądrzejszej nauczycielki, pisze bardzo swobodnie i, przede wszystkim, zabawnie. Dzieli się masą historii z własnego życia, co sprawia, że sucha teoria zmienia się w informacje, które łatwo zostają w mózgu na dłużej.

Doing It: Let’s Talk About Sex…

Lekka, do pochłonięcia w jeden wieczór – taka jest właśnie książka Hannah Witton. Nie jest nadmiernie skomplikowana językowo, więc wystarczy dość przeciętna znajomość języka angielskiego. Cenię ją za jej bezpośredniość i otwartość. Dość podstawowa, nie jest to raczej pozycja dla zaawansowanych. Podrzuciłabym każdej posługującej się angielskim nastolatce, nastolatkowi w sumie też.

Body Positive Power

Dodatkowa, może nieco nieoczywista pozycja na tej liście. Pisałam już o niej we wpisie o książkach, które mnie zmieniły. Megan Goyle dekonstruuje w niej kulturę diet, postrzeganie ciał przez społeczeństwo i naukę czucia się komfortowo we własnej skórze. Zahacza o temat seksualności i seksu kilkukrotnie, jednak cały jej przekaz może w ogromnym stopniu wpłynąć na to, jak postrzegamy swoje ciało i seksualność. Dlatego nie chciałabym jej tutaj pomijać.

Kanały na YouTube

Pink Candy

Najwspanialsza Natalia Trybus, która rewolucjonizuje polskiego youtube’a merytorycznymi treściami na tematy związane z seksualnością. Must-watch. 🙂

Sexplanations

A to babka, która to samo robi z międzynarodowym youtube’em. 🙂

Hannah Witton

Autorka książki z listy wyżej, mądra dziewczyna, ciekawa youtuberka.

The School of Life

Na ogół tworzą treści psychologiczno/filozoficzne, ale właśnie dlatego ich materiały zahaczające o temat seksu i związków są tak ciekawe.

Dodatkowo…

G’rls Room

czyli zaledwie najpiękniej wydawany w Polsce magazyn – magazyn o seksie, pozytywnej seksualności i dziewczyństwie. Absolutnie wspaniały. Do nabycia w wersji papierowej i śledzenia w sieci.

 

Grupa Ponton

Cudowna inicjatywa pracowicie edukująca Polskę. Jej strona internetowa to świetne źródło wiedzy, tak jak i jej instagram. Ponadto prowadzi swój telefon zaufania – można zadzwonić i otrzymać profesjonalną pomoc/radę/wyjaśnienie.

***

To wszystko, co udało mi się dziś dla Was zebrać. Każde z wymienionych wyżej źródeł szczerze polecam, bo sama z nich korzystałam. Edukujcie się i nie wstydźcie się tego ♡

Mieliście sensowną edukację seksualną w szkole?